sobota 25. října 2014

Skořice - Výborný pomocník pro všechno

Máte rádi skořici? Já jí miluju! Ta vůně, chuť.. (A Vánoce). Kdyby to bylo možné a chuťově by se to všechno dalo sladit, přidala bych ji kamkoli. Přiznám se, že skořice je nejpoužívanějším kořením v mé kuchyni (a taky mi nikdy nesmí chybět). Ale abych tady dnes jen nepovídala o své skořicové závislosti, přidám i pár poznatků o ní, které vás třeba přimějí k tomu, abyste ji více používali i vy. :))


Skořici získáváme ze stromu skořicovníku, je jeho kůrou. Takový skořicovník se pěstuje v tropických oblastech a dělí se na několik druhů. Z tohoto hlediska se za nejkvalitnější považuje skořice ze Srí Lanky, z ostrova Cejlon. Charakteristická je červeno-žluto-hnědá barva, pružnost a specifická vůně.
Ze skořicovníku se využívá sušená vnitřní část kůry bohatá na silice. Z listů, větví i květů se získává skořicový olej.

Pokud máte doma přímo kůru skořice, je vhodné ji dát do skleněné nádoby, kterou uzavřete, a následně uchováváte při pokojové teplotě na místě, kde nebude skořice vystavena slunečním paprskům. Pokud jste se zásobili mletou skořicí, je vhodné ji přesypat do uzavíratelné nádoby, případně můžete sáček se skořicí vhodně uzavřít např. gumičkou.

Často se hovoří o skořici jako léku v boji proti rakovině. Skořice se totiž dokáže postarat o to, že k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tato skutečnost byla zjištěna v rámci americké studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií. Další věcí, na kterou vědci poukazují, je fakt, že skořice pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru, což může pomoci při hubnutí. Skořice se taky uvádí jako účinný lék v prevenci proti Alzeihmrově chorobě a dokáže velmi zpomalit její rozšiřování. 
Co se týče obecných účinků skořice, jako lék je vhodná na zlepšování trávení, působí proti nachlazení, je vhodná při nevolnosti, zbavuje nás bolesti svalů a kloubů (což určitě aktivní jedinci ocení :)), ženám pomáhá při menstruačních potížích, podporuje chuť k jídlu, snižuje špatný cholesterol, je vhodná při boji proti infekcím či celulitidě. 
Dalo by se říci, že skořice je všestranně využitelná, poněvadž se z ní také vyrábí nejrůznější oleje, masti, hojně se využívá také ve farmacii, kdy je přidávána do léků, aby zlepšila jejich chuť a podpořila možnost rychlejšího vstřebání do organismu. Dle rad odborníků dokáže v kombinaci s medem porazit angínu či chřipku.


Skořice taky podporuje funkci mozku. Už samotná vůně zvyšuje mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Největší pozitivní účinky byly zaznamenané při úkolech, kde bylo třeba použít obrazovou paměť.

Má neuvěřitelnou schopnost prohřát celé tělo. Trpíte-li na studené ruce a nohy, přidejte trochu skořice skořice do čaje. Díky svému složení je typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus, který je chladem sužován, a mimo to má již zmiňované antibiotické účinky podporující a nabuzující imunitní systém.

Skořice a med = účinná prevence nachlazení
Díky antibiotickým a protiinfekčním účinkům je skořice společně s medem považována za nejvhodnější přírodní prevenci a případně i terapii při chřipce, nachlazení nebo třeba angíně. Med je označován jako přirozené antibiotikum, jeho síla je tak v kombinaci se skořicí ještě zesílena.

Tip: med a skořice jako lék – připravte si 1 polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba necelou polovinu kávové lžičky mleté skořice. Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte 5 minut odstát. Přidejte pár kapek citronové šťávy, opět zamíchejte a zkonzumujte. Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý či třetí den, kdy si tuto zázračnou medicínu budete dopřávat, a to ráno i večer.


Jelikož je prokázáno, že skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat celkový metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu, hovoří se o ní nejčastěji v souvislosti s potlačováním projevů celulitidy, a to s pomocí speciálních zábalů, kdy je skořicový krém nanesen na postižená místa, aby odbourával škodliviny nahromaděné v pokožce. Celá snaha se následně podporuje stlačením končetin v bandážích a působením na lymfatické cévy. 

Tip: skořicový zábal pro lepší vitalitu pokožky a podporu boje proti celulitidě – smíchejte kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami mleté skořice. Pokud bude výsledek příliš řídký, zahustěte ho ještě tvarohem. Poté naneste na nohy a ty pak následně zabalte do potravinové fólie a ručníku. Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky a alespoň hodinu takto relaxujte. Výsledek poznáte již po 3 opakování.

Tak co, máte rádi skořici? A věděli jste s čím vším vám může pomoct? :)
Kam ji přidáváte vy? :)


9 komentářů:

 1. Skořici absolutně miluju!
  Ta vůně, chuť... Prostě je úžasná :o). A nejvíc jí teda miluju v jídle, ale to asi nepřekvapí :D. Mám rádá nastrouhané jablko, med, bílý jogurt a skořici. Hezky tyhle věci vrsvím do mističky, nechám chvilku odstát a pak s radostí konzumuju :D. Líbí se mi ten spodní tip na celulitidu, jen si nejsem jistá, jestli bych směs dřív nesežrala... A na nohy by nic nezbylo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi taky strašně chutná..:))
   Taky mě to napadlo :D Tak jsem to radši ani nezkoušela a prostě budu mít tu celulitidu pořád :D

   Vymazat
 2. Miluju tu vůni! Až se s Č. sestěhujem, budu všude sypat skořici :)) Existujou skořicový svíčky??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Existujou! Určitě jsem je viděla v Ikei, ale nevím jak dlouho to bylo zpátky, jestli se ještě vyrábějí :-) A měla jsem taky doma vosk od Yankee Candle čistě skořicový ;-)

   Vymazat
  2. Tak ty asi potřebuju! Teda určitě!

   Vymazat
  3. Ty vado!! No kdo by to nepotřeboval, to musím mít! :) Díky za tipy!

   Vymazat
 3. Miluju skořici - štrůdl, skořicovou buchtu, horké jablko se skořicí, ovocné knedlíky se skořicí...mňam...

  OdpovědětVymazat
 4. Taky skořici miluju a používám víc než dost ale že by mi pomáhala s hubnutím mi nepřijde :-) A ruku na srdce - zkoušela některá z vás zábal proti celulitidě, na který je zde recept? Potažmo zkoušela jsi ho ty Domi, nebo jsi jen opsala recept z netu? Nic ve zlém. Já ho totiž zkoušela a v článku bych nezapomněla zmínit že od něj budete jak prasata a že obalit se fólií taky není prča a jít pak takhle relaxovat? No nadlidský úkol, to spíš stoupnout si do vany nebo sprcháče a čekat a čekat aby pak člověk zjistil že to neudělalo nic :-D

  OdpovědětVymazat